W szerokiej gamie wytwarzanych wzorników swoje miejsce znalazły produkowane wzorce kolorystyczne fug i sylikonów. Ze względu na swoje właściwości chemiczne i plastyczne wzorniki te wymagają specjalnych aplikacji znacznie trudniejszej od standardowej jaką jest aplikacja pneumatyczna. Przygotowanie wzorcy sylikonów i fug wymaga dużego doświadczenia. Wzorniki te w pełni wykonywane są ręcznie przez co staranność ich wytwarzania stoi tutaj na najwyższym poziomie.
Wzorce kolorystyczne fug oprawiane są w profile aluminiowe, a te z kolei mocowane są do nośników z tworzywa, kartonu lub MDF-u.
Całość oprawiona w ciekawą formę graficzną.Wzorce kolorystyczne sylikonów występują albo oddzielnie jako samodzielne wzorniki lub w połączeniu z wzornikami fug i tu podobnie nośnikiem wzorników jest tworzywo, karton lub MDF.
Wszystkie wzorniki wykonujemy zgodnie z normami technologicznymi, przewidzianymi dla danego rodzaju materiału starając się o zachowanie najwyższą jakość i staranność wykonania.
Aplikacja szpachlą stosowana jest wyłącznie przy wzorcach fug. Stosujemy tą technikę
wypełniając profile aluminiowe masą stanowiącą fugę.
Aplikacja pistoletem stosowana jest wyłącznie przy wzorcach sylikonu.
Poprzez jego wyciśnięcie możemy uzyskać różne formy.
Profile aluminiowe anodowane stosujemy wyłącznie do prezentacji kolorystycznych fug.
Po ich wypełnieniu i przycięciu do odpowiedniej wielkości mocujemy je we wzornikach zarówno ściennych jak i segregatorach.
Papier i tektura to najczęściej stosowane materiał do odwzorowania próbek kolorystycznych sylikonu. W przypadku tektury stosujemy surowiec stosowany przy produkcji podkładek pod piwo, rzadziej stosujemy tekturę kaszerowaną.
Najczęściej stosowany materiał stanowiący nośnik wzorników.
Stosowany głownie ze względu na cenę. Płyta oklejana jest ze wszystkich stron grafiką na którą przykleja się wzorce kolorystyczne. Nośnik stosowany głownie przy dużych wzornikach.
Tworzywo jest bardzo dobrym materiałem jednaj ze względu na swoją cenę rzadziej stosowany.
Zaletą tworzywa jest większa odporność na warunki użytkowania.
Można bezpośrednio drukować na tworzywie co znacznie przyspiesza etap produkcji, a także kształtować go w odpowiedni sposób w oparciu o projekt graficzny.
Papier i tektura to najtańsze rozwiązanie. Jednak najmniej trwałe podczas użytkowania. Stosowane głównie w niedużych wzornikach oraz tam gdzie zależy klientowi na wzorniku lekkim i mobilnym.
Tampodruk to najszybsza technika stosowania znakowania próbek kolorystycznych. Metoda ta pozwala na bezpośredni nadruk nazwy koloru na próbce, nawet przy jednostkowych nakładach.
Sitodruk sprawdza się głównie przy dużych próbkach kolorystycznych jak i na etapie masowej produkcji wzorcy. Technika ta pozwala nadrukować nazwy kolorów na dużych arkuszach jeszcze przed sztancowaniem wzorcy.