W szerokiej gamie wytwarzanych wzorników swoje miejsce znalazły produkowane wzorniki kolorystyczne farb do metalu i betonu. W produkcji wykorzystujemy różne techniki aplikacji od malowania pędzlem czy wałkiem po natrysk pneumatyczny.

Całość produkcji podobnie jak w przypadku pozostałych wzorników dzielimy na kilka etapów: od założeń projektowych po przez przygotowanie prototypu, następnie próbne wymalowania (celem ich akceptacji), aż po właściwy i docelowy etap produkcji.

Wzorce kolorystyczne farb i lakierów do metalu przygotowujemy na specjalnie przygotowanych elementach ze stali lub aluminium. Formę i kształt metalowego wzorca ogranicza nam jedynie wyobraźnia. Możemy wyciąć stosując cięcie laserowe czy ytłoczyć każdy dowolny element, a wszystko to w oparciu o założenia projektowo marketingowe.

Tworząc wzorniki farb do betonu aplikujemy farbę na specjalnie przygotowane elementy betonowe. Elementy te wykonywane są w specjalnie przygotowanych formach, które poddane wraz z masą betonową zagęszczeniu na stołach wibracyjnych uzyskują gładka strukturę tworząc doskonałe podłoże pod malowanie. Forma i kształt wzorca może być dowolna w zależności od kształtu formy.

W przypadku wzorników farb do metalu nośnikiem może być tworzywo, tektura lub MDF, całość stanowiąca formę tablic, listew lub segregatorów czy ekspozytorów oprawiona w ciekawą formę graficzną.

Ze względu na ciężar wzorcy betonowych zazwyczaj próbki kolorystyczne oprawiamy w segregatory lub mocujemy na listwach. Niejednokrotnie stanowią one pojedyncze indywidualne egzemplarze.

Wszystkie wzorniki wykonujemy zgodnie z normami technologicznymi, przewidzianymi dla danego rodzaju farb i materiału starając się o zachowanie najwyższą jakość i staranność wykonania.

APLIKACJA

Farby do drewna-natrysk

NATRYSK

Natrysk pneumatyczny to najczęściej stosowana metoda aplikacji farb i lakierów. Dużą zaletą jest możliwość nanoszenia farny bardzo cienkimi warstwami co sprawia, że uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię oraz możemy bardzo precyzyjnie dopasować odcień kolorystyczny do oryginalnego wzorca.

Farby do drewna-pędzel

PĘDZEL

Rzadko stosowana metoda przy wzornikach farb i lakierów do drewna ze względu na dużą pracochłonność i długi czas realizacji. Jednak to idealne rozwiązanie tam gdzie klient chce pokazać faktyczny efekt malowanego elementu wraz ze struktura pędzla.

Farby do metal_beton-offset

OFFSET

Metoda stosowana głownie w celu pokazania kolorystyki gamy farb.
Kolorystykę uzyskujemy zbliżoną do oryginału w zależności od techniki druku offsetowego (druk CMYK lub Panton). Próbki drukujemy na papierze o wysokiej gramaturze lub na papierze samoprzylepnym. Przy tej technice istnieje możliwość uzyskania dużych próbek kolorystycznych. Ponadto druk offsetowy sprawdza się doskonale przy produkcji folderów z próbkami kolorystycznymi.

Farby do ścian-wałek

WAŁEK

Metoda aplikacji, która pozostawia na próbce strukturę wałka dzięki czemu oddaje w najbardziej rzeczywisty sposób efekt zastosowanej farby.

Farby do ścian-sitodruk

SITODRUK

Metoda aplikacji, która pozostawia na próbce gładka strukturę farby.
Stosowana głownie do aplikacji farby na papierze czy tekturze. Ukierunkowana głównie pod katem pokazania kolorystyki farb.

PODŁOŻA APLIKACJI

Farby do ścian-drewno

DREWNO

Najczęściej stosowany materiał do aplikacji farb i lakierów do drewna.
Stosujemy różne gatunki drewna, a także sklejkę i fornir. Czasami poszczególne gatunki drzewa łączymy w jeden wzorzec pokazujący zastosowanie farby na różnych gatunkach drzewa.
Stosujemy zawsze bezsęczną i I klasę drzewa.

Farby do metal_beton-stal

STAL

Najczęściej stosowany materiał do aplikacji farb i lakierów do stali.
Próbki wycinamu laserowo lub sztancujemy uzyskując dowolne kształty.

Farby do ścian-papier_tektura

PAPIER I TEKTURA

Papier i tektura to najtańsze rozwiązanie. Jednak najmniej trwałe podczas użytkowania. Stosowane głównie w celu pokazania pełnej gamy kolorystycznej farb. Farba nanoszona jest metodą sitodruku lub offsetu. W przypadku tektury stosujemy surowiec stosowany przy produkcji podkładek pod piwo, rzadziej stosujemy tekturę kaszerowaną.

Farby do metal_beton-beton

BETON

Próbki betonowe jako podłoże aplikacji stosowane są wyłącznie w przypadku farb do betobu. Próbki mogą posiadać dowolne kształty w zależności od projektu wzornika.

NOŚNIK WZORNIKÓW

Farby do ścian-tworzywo

TWORZYWO

Tworzywo jest bardzo dobrym materiałem jednaj ze względu na swoją cenę rzadziej stosowany.
Zaletą tworzywa jest większa odporność na warunki użytkowania.
Można bezpośrednio drukować na tworzywie co znacznie przyspiesza etap produkcji, a także kształtować go w odpowiedni sposób w oparciu o projekt graficzny.

Farby do ścian-drewno

DREWNO, MDF, OSB

Najczęściej stosowany materiał stanowiący nośnik wzorników.
Stosowany głownie ze względu na cenę. Płyta oklejana jest ze wszystkich stron grafiką na która przykleja się wzorce kolorystyczne.
Ze względu na ciężar wzory kolorystycznych dobrze sprawdza się jako nośnik wzorników.

Farby do ścian-papier_tektura

PAPIER I TEKTURA

Papier i tektura to najtańsze rozwiązanie. Jednak najmniej trwałe podczas użytkowania. Stosowane głównie w niedużych wzornikach oraz tam gdzie zależy klientowi na wzorniku lekkim i mobilnym.

ZNAKOWANIE PRÓBEK KOLORYSTYCZNYCH

Farby do ścian-sitodruk

SITODRUK

Sitodruk sprawdza się głównie przy dużych próbkach kolorystycznych jak i na etapie masowej produkcji wzorcy. Technika ta pozwala nadrukować nazwy kolorów w rozmiarze, który jest nieosiągalny dla tempodruku. Technika sitodtuku pozwala także na wydrukowanie naklejek z nazwami kolorów, które przykleja się na próbki.

Farby do ścian-tampodruk

TAMPODRUK

Tampodruk to najszybsza technika stosowania znakowania próbek kolorystycznych. Metoda ta pozwala na bezpośredni nadruk nazwy koloru na próbce, nawet przy jednostkowych nakładach.

Farby do drewna-laser

LASER

Rzadko stosowana technika znakowania ze względu na cenę jak i długi czas realizacji. Sprawdza się głownie przy jednostkowych wzornikach czy wzorcach kolorystycznych.
Metoda ta jest bardzo efektowna i tworzy ciekawą formę wpisując się w całość kompozycji wzornika.