W szerokiej gamie wytwarzanych wzorników swoje miejsce znalazły produkowane wzorniki kolorystyczne farb do metalu i betonu. W produkcji wykorzystujemy różne techniki aplikacji od malowania pędzlem czy wałkiem po natrysk pneumatyczny.
Całość produkcji podobnie jak w przypadku pozostałych wzorników dzielimy na kilka etapów: od założeń projektowych po przez przygotowanie prototypu, następnie próbne wymalowania (celem ich akceptacji), aż po właściwy i docelowy etap produkcji.
Wzorce kolorystyczne farb i lakierów do metalu przygotowujemy na specjalnie przygotowanych elementach ze stali lub aluminium. Formę i kształt metalowego wzorca ogranicza nam jedynie wyobraźnia. Możemy wyciąć stosując cięcie laserowe czy ytłoczyć każdy dowolny element, a wszystko to w oparciu o założenia projektowo marketingowe.
Tworząc wzorniki farb do betonu aplikujemy farbę na specjalnie przygotowane elementy betonowe. Elementy te wykonywane są w specjalnie przygotowanych formach, które poddane wraz z masą betonową zagęszczeniu na stołach wibracyjnych uzyskują gładka strukturę tworząc doskonałe podłoże pod malowanie. Forma i kształt wzorca może być dowolna w zależności od kształtu formy.
W przypadku wzorników farb do metalu nośnikiem może być tworzywo, tektura lub MDF, całość stanowiąca formę tablic, listew lub segregatorów czy ekspozytorów oprawiona w ciekawą formę graficzną.
Ze względu na ciężar wzorcy betonowych zazwyczaj próbki kolorystyczne oprawiamy w segregatory lub mocujemy na listwach. Niejednokrotnie stanowią one pojedyncze indywidualne egzemplarze.
Wszystkie wzorniki wykonujemy zgodnie z normami technologicznymi, przewidzianymi dla danego rodzaju farb i materiału starając się o zachowanie najwyższą jakość i staranność wykonania.
Natrysk pneumatyczny to najczęściej stosowana metoda aplikacji farb i lakierów. Dużą zaletą jest możliwość nanoszenia farny bardzo cienkimi warstwami co sprawia, że uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię oraz możemy bardzo precyzyjnie dopasować odcień kolorystyczny do oryginalnego wzorca.
Rzadko stosowana metoda przy wzornikach farb i lakierów do drewna ze względu na dużą pracochłonność i długi czas realizacji. Jednak to idealne rozwiązanie tam gdzie klient chce pokazać faktyczny efekt malowanego elementu wraz ze struktura pędzla.
Metoda stosowana głownie w celu pokazania kolorystyki gamy farb.
Kolorystykę uzyskujemy zbliżoną do oryginału w zależności od techniki druku offsetowego (druk CMYK lub Panton). Próbki drukujemy na papierze o wysokiej gramaturze lub na papierze samoprzylepnym. Przy tej technice istnieje możliwość uzyskania dużych próbek kolorystycznych. Ponadto druk offsetowy sprawdza się doskonale przy produkcji folderów z próbkami kolorystycznymi.
Metoda aplikacji, która pozostawia na próbce strukturę wałka dzięki czemu oddaje w najbardziej rzeczywisty sposób efekt zastosowanej farby.
Metoda aplikacji, która pozostawia na próbce gładka strukturę farby.
Stosowana głownie do aplikacji farby na papierze czy tekturze. Ukierunkowana głównie pod katem pokazania kolorystyki farb.
Najczęściej stosowany materiał do aplikacji farb i lakierów do drewna.
Stosujemy różne gatunki drewna, a także sklejkę i fornir. Czasami poszczególne gatunki drzewa łączymy w jeden wzorzec pokazujący zastosowanie farby na różnych gatunkach drzewa.
Stosujemy zawsze bezsęczną i I klasę drzewa.
Najczęściej stosowany materiał do aplikacji farb i lakierów do stali.
Próbki wycinamu laserowo lub sztancujemy uzyskując dowolne kształty.
Papier i tektura to najtańsze rozwiązanie. Jednak najmniej trwałe podczas użytkowania. Stosowane głównie w celu pokazania pełnej gamy kolorystycznej farb. Farba nanoszona jest metodą sitodruku lub offsetu. W przypadku tektury stosujemy surowiec stosowany przy produkcji podkładek pod piwo, rzadziej stosujemy tekturę kaszerowaną.
Próbki betonowe jako podłoże aplikacji stosowane są wyłącznie w przypadku farb do betobu. Próbki mogą posiadać dowolne kształty w zależności od projektu wzornika.
Tworzywo jest bardzo dobrym materiałem jednaj ze względu na swoją cenę rzadziej stosowany.
Zaletą tworzywa jest większa odporność na warunki użytkowania.
Można bezpośrednio drukować na tworzywie co znacznie przyspiesza etap produkcji, a także kształtować go w odpowiedni sposób w oparciu o projekt graficzny.
Najczęściej stosowany materiał stanowiący nośnik wzorników.
Stosowany głownie ze względu na cenę. Płyta oklejana jest ze wszystkich stron grafiką na która przykleja się wzorce kolorystyczne.
Ze względu na ciężar wzory kolorystycznych dobrze sprawdza się jako nośnik wzorników.
Papier i tektura to najtańsze rozwiązanie. Jednak najmniej trwałe podczas użytkowania. Stosowane głównie w niedużych wzornikach oraz tam gdzie zależy klientowi na wzorniku lekkim i mobilnym.
Sitodruk sprawdza się głównie przy dużych próbkach kolorystycznych jak i na etapie masowej produkcji wzorcy. Technika ta pozwala nadrukować nazwy kolorów w rozmiarze, który jest nieosiągalny dla tempodruku. Technika sitodtuku pozwala także na wydrukowanie naklejek z nazwami kolorów, które przykleja się na próbki.
Tampodruk to najszybsza technika stosowania znakowania próbek kolorystycznych. Metoda ta pozwala na bezpośredni nadruk nazwy koloru na próbce, nawet przy jednostkowych nakładach.
Rzadko stosowana technika znakowania ze względu na cenę jak i długi czas realizacji. Sprawdza się głownie przy jednostkowych wzornikach czy wzorcach kolorystycznych.
Metoda ta jest bardzo efektowna i tworzy ciekawą formę wpisując się w całość kompozycji wzornika.