Porta Design dzięki bogatemu zapleczu produkcyjnemu i ciągłemu udoskonalaniu technologii aplikacji podejmuje produkcję wzorników dla różnych gałęzi przemysłu. Znaczące miejsce zajmuje przemysł budowlany, dla którego między innymi wytwarzamy wzorniki tynków akrylowych i strukturalnych. Staramy się wykorzystywać różne formy aplikacji od standardowych – ręczne wcieranie po pneumatyczno-grawitacyjne.
Wytwarzane próbki kolorystyczne oprawiamy w jedną całość zamykając je najczęściej w specjalnie przygotowane do tego pojedyncze segregatory lub segregatory walizkowe stanowiące doskonałe narzędzie pracy dla sprzedawców i handlowców.
Poza segregatorami wykonujemy plansze gdzie nośnikiem wzorcy kolorystycznych jest płyta MDF, tworzywo oraz karton. Podejmujemy się wytwarzania różnych wzorników tynków w oparciu o różne formy zarówno aplikacji jak i przeznaczenia, niejednokrotnie stanowiące jednostkowe egzemplarze.
Wszystkie wzorniki wykonujemy zgodnie z normami technologicznymi, przewidzianymi dla danego rodzaju farb i materiału starając się o zachowanie najwyższą jakość i staranność wykonania.
Aplikacja szpachlą stosowana jest wyłącznie przy wzorcach tynku.
Stosujemy tą sama technikę aplikacji tynku jaką stosuje się na elewacjach budynku. Pozwala to w pełni odwzorować zarówno kolorystykę jak i strukturę tynku.
Metoda aplikacji, która pozostawia na próbce gładka strukturę farby.
Ukierunkowana głównie pod katem pokazania kolorystyki farb.
Tą metodę stosujemy dla próbek farb elewacyjnych.
Papier i tektura to najczęściej stosowane materiał do odwzorowania próbek kolorystycznych farb i tynku. W przypadku tektury stosujemy surowiec stosowany przy produkcji podkładek pod piwo, rzadziej stosujemy tekturę kaszerowaną.
Tampodruk to najszybsza technika stosowania znakowania próbek kolorystycznych. Metoda ta pozwala na bezpośredni nadruk nazwy koloru na próbce, nawet przy jednostkowych nakładach. W przypadku próbek tynku znakowanie odbywa się od spodu próbki.
Sitodruk sprawdza się głównie przy dużych próbkach kolorystycznych jak i na etapie masowej produkcji wzorcy. Technika ta pozwala nadrukować nazwy kolorów w rozmiarze, który jest nieosiągalny dla tempodruku. Technika sitodtuku pozwala także na wydrukowanie naklejek z nazwami kolorów, które przykleja się na próbki.
Najczęściej stosowany materiał stanowiący nośnik wzorników.
Stosowany głownie ze względu na cenę. Płyta oklejana jest ze wszystkich stron grafiką na która przykleja się wzorce kolorystyczne. Nośnik stosowany głownie przy dużych wzornikach.
Tworzywo jest bardzo dobrym materiałem jednaj ze względu na swoją cenę rzadziej stosowany.
Zaletą tworzywa jest większa odporność na warunki użytkowania.
Można bezpośrednio drukować na tworzywie co znacznie przyspiesza etap produkcji, a także kształtować go w odpowiedni sposób w oparciu o projekt graficzny.
Papier i tektura to najtańsze rozwiązanie. Jednak najmniej trwałe podczas użytkowania. Stosowane głównie w niedużych wzornikach oraz tam gdzie zależy klientowi na wzorniku lekkim i mobilnym.
W przypadku wzorcy tynku to najczęstsze rozwiązanie prezentacji próbek kolorystycznych. Świetnie sprawdza się w segregatorach, które stanowią 90% produkowanych wzorników tynku.